Zbulohet arsyeja e vërtetë pse Muhamed Ali u konvertua në Islam
June 3, 2017
0 comments
Share

Zbulohet arsyeja e vërtetë pse Muhamed Ali u konvertua në Islam

Konvertimi publik në Islam i Muhmamed Ali më 1964, ishte një nga momentet kyçe në jetën e tij. Ky vendim tërboi kritikët e tij – gazeta në vendin e tij të lindjes do t’i referohej atij si me emrin e lindjes Clay, për vite me radhë – dhe bëri që ai të refuzonte shërbimin si ushtar në Vietnam.
Ali, që vdiq më 3 qershor, 2016 në moshën 74 vjeçare, kishte treguar një mori arsyesh të ndryshme pse ishte konvertuar në Islam.

Tani ka dalë një version i ri i historisë së Ali, që e definon më së miri arsyen e tij, shkruan Time.

Në librin e tij të ardhshëm “Ali: Një jetë” që do të dalë në tetor nga autori Jonathan Eig, thuhet se arsyeja pse boksieri u konvertua në Islam tregohet në një letër që ai ia kishte shkruar gruas së tij të dytë.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *