Wilder: Gati të dueloj ndaj Joshua në Britani, por me një kusht
May 29, 2018
0 comments
Share

Wilder: Gati të dueloj ndaj Joshua në Britani, por me një kusht

Duket se Britania e Madhe do të jetë vendi ku do të përcaktohet kampioni i padiskutueshëm i botës në peshat e rënda në boks. Amerikani Deontay Wilder ka rënë dakord që të duelojë ndaj Anthony Joshua në vendlindjen e këtijn të fundit, në një përballje që do të unifikojë titujt kampionë bote në këtë kategori. Por Wilder, kampion i kategorisë WBC, ka një kusht që të kalojë oqeanin për të ardhur dhe dueluar në Londër. Ai nuk do të ngjitet në ring në rast se Joshua nuk i garanton një fitim prej 20-30 milionë dollarësh.

KJo është një shumë më e vogël se ajo që Wilder i ofroi Joshua për të dueluar në Amerikë, një muaj më parë. “Ne i ofruam 50 milionë dollarë. Ai do të bëhej boksieri i parë që do të merrte 50 milionë në histori. Ishte diçka e lehtë për të gjithë, që ai të vinte dhe të duelonte në Amerikë, do të ishte një sfidë e çmendur. Tani duan që të duelojnë në Britaninë e Madhe. Jam dakord, por Joshua duhet të më ofrojë të paktën 20 milionë dollarë që të vij aty”, u shpreh Wilder, duke shtuar se kjo sfidë do të zhvillohet pas muajit shtator.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *