USHQIMET ME TE MIRA POST-STERVITORE
May 15, 2017
0 comments
Share

USHQIMET ME TE MIRA POST-STERVITORE

1. VEZET

Proteinat dhe karbohidratet jane dy celesat e nje vakti te mire post-stervitor. Vezet jane nje prej tyre. Vetem me 78 kalori secila, vezet permbajne rreth 6.3gr proteine dhe jane nje nga ushqimet qe permbajne vitamine D natyrale.

2. KUINOA

Per dozen e nevojshme te karbohidrateve, orizi i kafte eshte shume i mire, por nuk mund te krahasohet me te gjitha vitaminat dhe lendet ushqyese qe gjenden tek kuiona.

3. LENGU I PORTOKALLIT

Ne vend qe te pini nje Gatorade, pini nje leng portokalli. Perpos vitamines C, do te merrni sasi shume me te larte  potasi se c’mund te merrni ne pijet e tjera sportive.

4. BANANET

Keto karbohidrate aktive dhe te shpejta do t’ju ndihmojne t’i ktheni trupit nivelin e gkykogjenit, i cili ndihmon ne rindertimin e muskujve te demtuar.

5. SALMONI

Jo vetem do t’ju ofroje dosa te larta proteine, por acidet lyrore antinflamatore Omega-3 qe gjenden tek salmoni do t’ju ndihmojne te rindertoni muskujt dhe te rrisni perfomancen.

6. GJOKSI I PULES

Nje burim i shkelqyer proteinash, i pasur me vitamine B6,  Niacin, e cila gjendet me më shume se 60%, vetem në gjysmen e gjoksit te pules. Seleni eshte nje tjeter element shume i rendesishem, pergjegjes per nje sistem imunitar me te shendetshem dhe ndihmon në luften kunder kancerit

7. BORONICAT

Keto kokrra te vogla, por me vlere te madhe ushqyese, i japin trupit tuaj nje rritje te madhe antioksidantesh.

8. PITA (kulac) INTEGRAL DHE HUMUS

Humusi, i bere nga qiqrrat i permban te dyja, si proteinat, ashtu edhe karbohidratet dhe clirimi i ngadalte i karbohidrateve nga pita do t’ju mbaje nivelin e energjise lart edhe pas stervitjes.

9. FRUTAT E THARA DHE ATO TE THATA

Nese e keni kohen te kufizuar, nje dore me keto dy snack do t’ju ofronte nje proteine te shpejte dhe ju rehatonte edhe me karbohidratet. Frutat e thata te sojes jane shume te mira sidomos per ndertimin e muskujve.

10. ANANASI

Ananasi permban bromelai, nje anti-inflamator natyral, i cili eshte provuar se ndihmon ne mbylljen e gervishtjeve, dhimbjeve dhe enjtjeve.

11. PATATET E EMBLA

Se bashku me nje doze te shendetshme karbohidratesg, patatet e embla permbajne edhe nje shumellojshmeri vitaminash dhe lendesh ushqyese, ne vecanti vitaminat B6, C, D, magnez dhe potas.

12. KIWI

Kiwi edhe ne nje racion te vogel permban sasi te larte vitamine C dhe potasi. Kiwi gjithashtu eshte nje burim i shkelqyes antioksidantesh, te cilet ndihmojne per te luftuar dhimbjen e muskujve.

13. UJI

Per t’u ndjere sa me mire dhe per te qendruar energjike, ju duhet te zevendesoni cdo sasi uji qe humbisni gjate nje seance stervitore me 2-3 gota uji.

14. Me e rendesishmja: Ha DICKA

Trupi juaj perdor shume energji gjate stervitjes, prandaj mos e ler barkun bosh.

 

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *