UFC-216, Ferguson mposht Kevin Lee dhe merr titullin e përkohshëm
October 8, 2017
0 comments
Share

UFC-216, Ferguson mposht Kevin Lee dhe merr titullin e përkohshëm

Tony Ferguson ka mundur me “submission” në raundin e tretë rivalin e tij Kevin Lee në UFC-216, sfidë e vlefshme për titullin e përkohshëm kampion në peshën e lehtë, duel që u zhvillua mëngjesin e sotëm në “T-Mobile Arena” të Las Vegasit. Ky është suksesi i 10-të radhazi në karrierë për kampionin amerikan të arteve marciale mikse, që tashmë ka një rekord prej 23 fitoresh e 3 humbje në UFC. “Gjithçka shkoi ashtu sikursë unë e kisha parashikuar. Doja që Lee të vinte tek unë, t’ia harxhoja të gjitha energjitë dhe ta mundja me “submission”, u shpreh Ferguson pas sfidës.

Lee, që një ditë më parë mezi arriti të kapë peshën e lejuar për të marrë pjesë në këtë event, nuk ishte në formën më të mirë, madje u duk sikur ai nuk ishte në gjendje të përballonte 5 raundet e këtij dueli. Ai dha më të mirën në raundin e parë, duke patur konrtollin e tij, ndërsa raundi i dytë ishte thuajse i barabartë, me Ferguson që nis të japë disa goditje të shkurtra. Me nisjen e raundit të tretë, forcat lanë Lee, ndërsa Ferguson përfitoi nga momenti për ta kapur për qafe rivalin e tij, duke e detyruar të dorëzohet. Për Lee kjo është humbja e tretë në karrierë (ka edhe 16 fitore). “E nënvlerësova. Dhashë më të mirën, por kjo s’mjaftoi”, tha Lee pas duelit.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *