Transformimi i Tyson Fury, nga “barkderr” në sfidant për titullin kampion
May 10, 2018
0 comments
Share

Transformimi i Tyson Fury, nga “barkderr” në sfidant për titullin kampion

Boksieri britanik Tyson Fury do të rikthehet në ring më 9 qershor (në Manchester) pas 2 vitesh e gjysmë pushim. Në një fotografi të postuar sot në rrjetet sociale, ish-kampioni i botës në peshat e rënda ka treguar fizikun e tij në prag të duelit të radhës. Një transformim rrënjësor i 29-vjeçarit, që ka ulur ndjeshëm peshën krahasuar me disa muaj më parë, kur ishte një “barkderr” që mezi lëviste. Një fizik vërtet për t’u patur zili për një boksier.

Falë një diete fantastike, në pak javë, Fury ka ndryshuar totalisht, duke qenë gati për rikthimin në ring edhe pse ende nuk ka vendosur se cili do të jetë rivali i tyij. Hera e fundit që Fury është ngjitur në ring ka qenë nëntori i vitit 2015, kur fitoi titujt kampionë bote në peshat e rënda ndaj Wladimir Klitschko, në Shtutgard të Gjermanisë. Më pas ai anulloi dy herë revanshin dhe në fund doli pozitiv me kokainë, duke u pezulluar për doping.

Fury humbi titujt kampionë bote në peshat e rënda në kategoritë WBA (super), IBF, WBO dhe IBO, tituj të cilët ai synon t’i fitojë në rikthimin e tij në ring. Kjo formë fantastike që boksieri britanik ka treguar sot konfirmon qëllimin e tij për të qenë sërish protagonist në peshat e rënda. Janë të shumtë kandidatët që mund të përballen me Fury, që fillimisht pritet të zhvillojë 2-3 duele të lehta dhe më pas të duelojë për titujt kampionë bote, që mbahen nga Joshua dhe Wilder.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *