Sylvester Stallone kërkon një nder nga miku Donald Trump…
April 23, 2018
0 comments
Share

Sylvester Stallone kërkon një nder nga miku Donald Trump…

I dënuar për “imoralitet” në vitin 1913. Faji i tij ishte që transportoi një grua të bardhë përtej kufijve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, edhe pse ajo grua e bardhë ishte e fejuara.

Tani, me kërkesë të Sylvester Stallone, drejtpërdrejtë për mikun e tij Donald Trump, presidenti i SHBA, mund të pastrojë emrin e Jack Johnson, kampioni i parë me ngjyrë i peshave të rënda në boks, në vitin 1908.

Ai u arrestua dhe bëri një vit burg pasi u arratis për në Britaninë e Madhe dhe më pas u rikthye për të shlyer dënimin.

Trump e ka bërë të ditur nëpërmjet rrjetit social “Twitter”  dëshirën për të pastruar emrin e tij, diçka që e kanë menduar shumë presidentë në të kaluarën, por nuk e ka bërë askush, as presidenti i parë me ngjyrë në historinë e SHBA, Barack Obama.

Nuk do të jetë e lehtë, sepse departamenti i drejtësisë në SHBA preferon të merret dhe të investojë mund te çështjet që përfshijnë njerëzit e gjallë.

Trup tha: “Stallone ma tregoi historinë, Johnson ka pasur gjyqe dhe vuajtje të mëdha dhe një jetë shumë kompelske dhe të vështirë.”

Jack Johnson kishte lindur në Galveston , më 31 mars 1878 nga një familje ish-skllevër. U nda nga jeta në vitin 1946 si pasojë e një aksidenti rrugor dhe për vite të tëra familja e tij ka kërkuar pastrimin e emrit për ish-boksierin që në vitin 1910 dominoi ndeshjen me boksierin e bardhë

James Jef­fries, duke mbetur kampion i Botës deri në vitin 1815, kur u mposht në ring nga Jess Willard.

Së bashku me bashkëshorten Lucille u transferua në Britaninë e Madhe dhe në vitin 1920 e mori sërish titullin në Kubë, por u kthye në SHBA ku i takonte të bënte një vit burg sepse kishte ndihmuar për kalimin klandestin të kufrit për një të bardhë që po arratisej nga i fejuari.

Ai u mor me boks deri në ditën e fundit të jetës dhe sipas “International Boxing Hall of Fame” ka qenë një nga boksierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Historia e tij ka përfunduar edhe në sallat kinematografike në saj të një dokumentari nga Ken Burns.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *