Shqiponja shqiptare Ervis Bici rrikthehet me nje fitore te madhe ne Triesta
October 14, 2020
0 comments
Share

Shqiponja shqiptare Ervis Bici rrikthehet me nje fitore te madhe ne Triesta

 

Shqiponja shqiptare ne MuayThai, Ervis Bici, ka arritur te rrikthehet ne menyren me te mire ne ring pas 1 viti duke e mposht italianin Samuel di Paolo. Kjo ndeshje e cila u zhvillua ne Triiesta te Italise ishte e percjellur edhe nga shume fansa shqiptar qe kishin ardhur enkas per te mbeshtetur Bicin dhe se bashku kane festuar deri ne oret e vona te nates. Emocionet pozitive nga triumfi nuk i kishte mbeshtetur as sportist shqiptar i cili enkas per portalin per sporte luftarake “ArenaRing” ka falinderuar te gjithe ata qe po i rijne afer tij ne momente te mira dhe te veshtira.

ArenaRing: Po ktheheni pas 1 viti me nje fitore mjaft te rendesishme, sa ishte e veshtire e njejta ?

Bici: Fitorja ishte shumë e rëndësishme mbasi një viti sakrifice ku jamë përkushtuar maksimalisht gjëndjes fizike dhe psikollogjike. Ka qenë shum e vështirë mbas humbjen që pësova me anglezin, dhe u donte kjo fitore për të arritur akoma për ndeshje kthimi Titull WBC.

ArenaRing: Kush ishte kundershtari dhe sa e analizuat para ndeshjes?

Bici: Kundështari ishte italian 25 vjeçar  mos gaboj, e kemi sdudjuar bashë me trajnerët e mi, kushëririn Ermirian Bici, dhe legjende thailandeze Sak Kaoponlek.

ArenaRing: Ishte perkahje e madhe nga shqiptaret sa ishte motivuese e njejta ?

Bici: Forca ime ka qën përkrahja e familjes dhe e  tifozëve shqiptarë që gjithmonë më janë gjëndur të gatshëm.

ArenaRing: A besoni se pas kesaj ndeshje se shpejti do ju jepet serish mundesia te ndeshesh per titull WBC?

Bici: Endrra ime është të përballem përsëri për titull WBC me Anglezin, sepse ai titull me përket, dhe dëshiroj me zemër tja kthej nderin shqipëtarëve të mi.

 

ArenaRing: Planet e juaj ?

Bici: Do këshillohem me trajnerët e mi si dhe me mikun tim, ekspertin e sporteve luftarake Avdyl Salihu për të mar një vendim serjoz drejt objektivit.

ArenaRing: Kujt po Ia dedikoni kete fitore ?

Bici: Femive të mi, bashortes, gjith familjes që më kanë përkrahur, dhe gjith shqipëtarëve të mi. Në veçanti nënës time sy shqipnjë ja dedikoj me zemër.

ArenaRing: Kur presim Ervisin te zhvilloj nje ndeshje te madhe ne vendilindje ?

Bici: endërr të ndeshem në vendin e shqiponjiave, por për momentin nuk mund ta di me siguri.

ArenaRing: Sa keni mbeshtetje nga sponzoret dhe kush ju mbeshtet me se shumti ne karriere ?

Bici: Mbas ndeshjes që kam zhvilluar WBC  kam mar sponsorizim nga marka me e fuqishme Fairtex më ka dhën një munsi serjoze drekt karrjerës. Mbështetja ka qën familja në përgjëthsi, mbeshtetja më e fortë ka që e kushëriti trajnerit tim Emirian Bici mbasi ma mësoj disilinën e Muay Thai, gjithashtu dhe legjenda e ringut Sak Kaoponlek në bashkpunim na mëson teknikat e tij legjendare në Muay Thai.

 

 

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *