Shevchenko rikthehet në kafaz pas humbjes me Nunes, sfidë në Brazil me Coachieira
December 15, 2017
0 comments
Share

Shevchenko rikthehet në kafaz pas humbjes me Nunes, sfidë në Brazil me Coachieira

Valentina Shevchenko do të nisë rrugën për rikthimin e saj si protagoniste në artet marciale mikse në fushën e “armikeve” të saj, në Brazil, pasi ka pranuar të duelojë në UFC Night Fight, që zhvillohet më 3 shkurt, në qytetin e Belem. Përballë një prej ikonave të UFC-së do të jetë sportistja braziliane Priscila Coachieira, që në artet marciale mikse nuk ka asnjë humbje (8 fitore), por për të kjo është sfida e parë në një event të rëndësishëm. Kjo do të jetë një përballje krejt tjetër edhe për Shevchenko (14 fitore dhe 3 humbje në UFC), pasi ka braktisur peshën “bantam” (pesha gjel) për të garuar në peshën mizë (flyweight).

Valentina Shevchenko, nje nga ikonat e UFC-se

Hera e fundit që Valentina Shevchenko është ngjitur në kafaz ka qenë dueli për titullin kampion bote në UFC-215 (në shtator të këtij viti, në Kanada), kur u mund me vendim jo-unanim të gjyqtarëve nga Amanda Nunes, një tjetër sportiste braziliane. Shevchenko, që njihet edhe me pseudonimin “bullet”, kërkon të shkruajë emrin e saj me të arta edhe në këtë peshë të re, ku shpreson të ketë brenda vitit të ardhshëm mundësinë për të dueluar për titullin kampion bote. Një përballje që konsiderohet e fortë, pasi do të sfidojnë njëra-tjetrën dy sportiste që kërkojnë të bëjnë një rrugëtim të gjatë në këtë peshë, me Coachieira që duelon para fansave të saj.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *