Shabani kujton mrekullitë nëpër botë gjatë viteve të 80-ta
August 28, 2017
0 comments
Share

Shabani kujton mrekullitë nëpër botë gjatë viteve të 80-ta

Ish mundësi i mirënjohur shqiptar, Shaban Tërstena, kujton periudhën e artë të tij të viteve të 80-ta. Ai shkruan me krenari, për faktin se në katër kategori të mundjes ka medalje të arta, madje i artë edhe në Lojërat Olimpike në vitin 1984 në Los Anxhelos të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Me këtë stil luftarak, kam shkruar historinë të kampionateve të ndryshme, si një kampion unik me katër kategori të ndryshme. Së pari në vitin 1982, në Kampionatin botëror, fitova medaljen e bronztë në kategorinë 48 kg, mandej në 52 kilogram, ku u bëra Kampion Olimpik dhe kampion Evropian në vitin 1984, po ashtu edhe në kategorinë 57 kg shumë herë isha kampion, duke fituar edhe shume medalje te arta. Dhe më në fund ku u shpalla Kampioni i Mesdheut në kategorinë 62 kilogramë”, shkruan Tërstena.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *