Seferi me deklaratë befasuese pas humbjes: Ja pse u dorëzova
June 11, 2018
0 comments
Share

Seferi me deklaratë befasuese pas humbjes: Ja pse u dorëzova

Boksieri shqiptar, Sefer Seferi, ka treguar arsyen prapa vendimit të tij për t’u dorëzuar pas raundit të katërt në duelin ndaj Tyson Furyt të shtunën mbrëma.

Dueli i zhvilluar në Manchester Arena pa për fitues Furyn pa ndonjë befasi të madhe.

Por, Seferi që filloi më mirë takimin duke kontrolluar përballjen me shpejtësinë, befasoi të gjithë me vendimin e tij për t’u dorëzuar pas raundit të katërt, raund kur edhe mori goditje nga Fury.

Sipas Seferit, goditja ishte e fuqishme nga Fury, por ai pësoi një dëmtim në krahun e djathtë dhe kjo ja pamundësoi që të vazhdonte luftën sepse asgjë nuk mundi të bënte me të djathtën nga dhimbjet në krahune djathtë. Ai thotë se vendimi që e mori ishte i drejtë.

“Në fillim ka funksionuar mirë. Kam pasur lëvizje të mira. Ai ishte më i rëndë. Unë isha më i shpejtë dhe pata hapësirë për të goditur”.

“Por, në raundin e katërt mora një goditje me të djathtën. Më pas më është bllokuar krahu dhe mora vendimin se nuk mund të vazhdoj më, diferenca ishte e madhe me Tyson Furyn”.

“Me të majtën provova, por me të djathtën nuk shkonte. Nuk funksionoi asgjë. Dhe, mendoj se mora vendimin e duhur pas raundit të katërt”.

“Nuk jam penduar. Unë jam luftëtar dhe nuk pendohem për luftërat që i bëj. Unë kam krenari, jam Sefer Seferi. Jam boksier i vërtetë. Jam burrë i ndershëm”.

“Nuk më kanë nënvlerësuar. Ai ishte më i madhi dhe më i forti, këtë e diti e gjithë bota. Ai është i një tjetër niveli”.

“Mendoj se mora vendimin e duhur. Pas ndeshjes krahun e kisha të bllokuar. E lëndova gjatë luftës. Dhimbjet ishin të mëdha dhe me të përfunduar raundi i katërt doja që të përfundonte sa më shpejt kjo përballje sepse nuk munda ta lëviz më krahun”, deklaroi Sefer Seferi për Blick pas duelit.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *