Rrezikon shikimin pas duelit
January 22, 2019
0 comments
Share

Rrezikon shikimin pas duelit

Boksieri filipinas Manny Pacquiao mbrojti titullin kampion bote të kategorisë WBA në duelin e zhvilluar më 18 janar ndaj Adrien Broner në Las Vegas. Gjithsesi, ky sukses mund t’i kushtojë rëndë 40-vjeçarit (61 fitore, 7 humbje e 2 barazime në karrierë), që mund të tërhiqet përgjithnjë nga sporti. Ky duel i ka shktuar një dëmtim të rëndë në sy boksierit filipinas.

Pak orë pas duelit, boksieri është shfaqur në publik me syrin e majtë të fashuar dhe mësohet si ka pësuar një dëmtim në retinën e syrit. Mësohet gjithashtu se Pacquiao nuk ka kryer asnjë ndërhyrje kirurgjikale në sy apo zonën përreth, por do të shkojë në vendlindje për një ekzaminim tjetër. Ndaj, ende nuk dihet shkalla e dëmtimit dhe nëse ai është i rëndë aq sa të kërcënojë karrierën e boksierit.

Fakti që Pacquiao, pas duelit, ftoi për revansh mikun e tij Floyd Mayweather, tregon se dëmtimi ndoshta nuk është i rëndë. Gjithsesi, fotot e publikuara pak orë pas duelit, me filipinasin që kishte syrin e fashuar tregojnë se gjërat nuk janë aq të thjeshta sa duket. Sipas “Yahoo Sports”, boksieri ka dhimbje dhe humbje të pjesshme të shikimit në syrin e majtë, diagnozë që ende nuk është konfirmuar.

 

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *