Pacquiao rikthehet kampion bote, mposht me “KO” rivalin argjentinas
July 16, 2018
0 comments
Share

Pacquiao rikthehet kampion bote, mposht me “KO” rivalin argjentinas

Boksieri filipinas Manny Pacquiao rikthehet kampion bote në peshën “welter”, pas fitores me “KO” në raundin e shtatë ndaj argjentinasit Lucas Matthysse, ndeshje e zhvillua në “Axiata Arena” të Kuala Lampur, në Malajzi. 39-vjeçari filipinas, 60 fitore, 7 humbje e 2 barazime në karrierë, mori titullin e kategorisë WBA, që mbahej nga amerikanoi-latini, që pësoi humbjen e pestë në karrierën, ku numëron edhe 39 fitore.

Një e majtë e filipinasit në raundin e shtatë çoroditi boksierin argjentinas, që për të tretën herë gjatë këtij dueli (më parë pat rënë në tapet në raundin e tretë e të pestë) përfundoi në tapet dhe gjyqtari vendosi ta ndalte sfidën. Një sfidë e komanduar nga Pacquiao, që arrin të fitojë me “KO” pas 9 vitesh nga hera e fundit (2009 ndaj Cotto). Çka tregon se filipinasi, pavarësisht moshës, ishte i vendosur për ta fituar këtë duel ndaj rivalit të tij dhe ia doli mbanë.

Tashmë filipinasi rikthehet protagonist në sportin e boksit, duke vijuar karrierën e tij legjendare, ndërsa argjentinas Matthysse ka zhvilluar një përballje jo në lartësinë e tij. Kjo fitore i hap dyert Pacquiao për një sfidë edhe më të madhe në peshën “welter”, këtë herë3 ndaj Vasyl Lomachenko, përballje që me shum ë gjasa do të zhvillohet në dhjetor të këtij viti. Por rival mund të jetë edhe Terence Craëford, një tjetër kampion bote.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *