Oleinik “mbyt” Mark Hunt në duelin e peshës së rëndë
September 17, 2018
0 comments
Share

Oleinik “mbyt” Mark Hunt në duelin e peshës së rëndë

Ka zgjatur vetëm një raund dueli i shumëpritur i peshës së rëndë në artet marciale mikse mes ukrainasit Aleksei Oleinik (mban edhe nënshtetësi ruse) dhe neo-zelandezit Mark Hunt. Në eventun e UFC Night Fight të zhvilluar në Moskë, ukrainasi mposhti ish-kampionin e përkohshëm të botës me “submission” (rear-naked choke), duke kapur për qafe rivalin Hunt, që konsiderohej favorit. Gjithçka u vendos që në raundin e parë, pak sekonda nga fundi i tij, me gjyqtarin që ndali ndeshjes pas kapjes fantastike që Oleinik i bëri rivalit.

Për 41-vjeçarin që njihet me nofkën “The Boa Constrictor”, ky është suksesi i 47-të në karrierë (ka edhe 1 barazim e 11 humbje). Ndërsa për Hunt, 44 vjeç, kjo është humbja e 13-të në UFC, ku ka arritur edhe 13 fitore e një barazim.

Një duel që u dominua nga kampioni ukrainas, që pati shumë fansa, të cilët e mbështetën dhe e përshëndetën fitoren e tij. Që në start ai arriti të tregonte aftësitë e tij edhe pse të dy sfidantët janë veteran në këtë sport. Por disa goditje radhazi ulën në tapet Hunt, duke i dhënë mundësi Olienik ta kapte për qafe dh eta “mbyste”, duke detyruar gjyqtarin të ndalë sfidën.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *