NJË TRAJTIM SUPER I FUQISHËM PËR DHIMBJET KOCKAVE DHE KYÇEVE
June 21, 2017
0 comments
Share

NJË TRAJTIM SUPER I FUQISHËM PËR DHIMBJET KOCKAVE DHE KYÇEVE

Dhimbja e kyçeve dhe e kockave shpeshherë çon drejt proçeseve inflamatore dhe problemeve serioze shëndetësore. Për ta parandaluar këtë problem është e nevojshme që të bëhet lubrifikimi I kyçeve, që të forcohen kockat dhe të qetësohet inflamacioni.

Ka njerëz që thonë se nuk ekziston dhimbja e kockave. Vetëm dhimbje kyçesh dhe nervash që i rrethojnë, kjo pasi sipas tyre kockave u mungon ndjeshmëria. Megjithatë, me kalimin e kohës, është treguar që vetë kocka është një problem tmerrësisht i dhimbshëm, pasi nëse duke kaluar vitet nuk merr trajtimin e nevojshëm, dobësohet e bëhet e paaftë.

Dhimbja e kockave dhe kyçeve që nuk ka lidhje me ndonjë dëmtim, mund të shkaktohet nga artriti, osteoartriti dhe disa sëmundje autoimunitare. Gjithashtu, shkak mund të jetë edhe inflamacioni kronik, I cili me kalimin e kohës mund të prekë edhe pjesë të tjera të trupit.

Shumë prej sëmundjeve shfaqen pas një inflamacioni kronik, prandaj është shumë e rëndësishme që ky proçes të mund të ndërpritet menjëherë. Nëse vuani nga dhimbjet e kockave dhe kyçeve, provoni të bëni këtë ilaç natyral, të përgatitur me përbërës që lehtësojnë inflamacionin, forcojnë kockat, pastrojnë dhe lubrifikojnë kyçet.

ILAÇ NATYRAL PËR LEHTËSIMIN E DHIMBJEVE TE KOCKAVE DHE KYÇEVE

 

Kjo recetë përmban përbërës me fuqi mjekësore të veçanta. Xinxëfilli është një anti-inflamator I fuqishëm, i cili forcon forcon sistemin imunitar, parandalon sëmundjet dhe parandalon përkeqësimin e sëmundjeve. Nga ana tjetër, kombinon në mënyrë perfekte me karrotën, një zarzavat i pasur me vlera ushqimore, për të përmirësuar kockat dhe shëndetin e kyçeve.

PËRBËRËSIT:

5 apo 6 karrota (ne varesi te permases)

½ lugë çaji piper i zi

2 cm rrënjë xinxefilli I freskët

1 cm rrënjë turmerik 9ose ½ lugë çaji pluhur turmeriku)

PËRGATITJA:

Nëse dëshironi, mund t’i qëroni karrotat.

Gjatë kësaj kohe qëroni edhe rrënjën e xinxefillit dhe turmerikut.

Shtoni të gjithë përbërësit në makinerinë ku do t’I bluani. Bëni bluarjen e tyre deri sa të krijohet një masë homogjene.

TRAJTIMI:

Me këta përbërës do të keni masën e mjaftueshme për ta konsumuar gjatë ditës. Pini 50-60ml, tre here në ditë: gjysëm ore përpara se të hani mëngjesin, drekën dhe darken. Në masa e përgatitur është e trashë, pini masën e rekomanduar dhe pjesën tjetër hollojeni. Në këtë mënyrë, do të arrini të merrni të gjitha vlerat ushqimore që trupi ka nevojë.

Këshilla shtesë për dhimbjet e kockave dhe kyçeve:

Nëse përjetoni dhimbje shumë të forta, ju mund ta shoqëroni këtë ilaç natyral me çaj hithre ose bishkali. Këto bimë, përveç fuqisë analgjesike, stimulojnë rigjenerimin e kockave dhe ndihmojnë në përmirësimin e kyçeve.

Mbani mend: Përpara se të filloni çfarëdolloj trajtimi natyral, konsultohunu me një specialist naturopathic, i cili mund t’ju jape këshillat e duhura.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *