Muharrem Hasani gati për një ndeshje të madhe
May 6, 2022
0 comments
Share

Muharrem Hasani gati për një ndeshje të madhe

 

Muharrem Hasani ka shkëlqyer në ring që nga fillimi i karrierës së tij si boksier dhe kikboksier tajlandez. Ne dëgjojmë gjithçka për udhëtimin e tij deri tani, duke përfshirë rekordin e tij mahnitës dhe se si ai u bë tre herë kampion bote në kikboks.

Luftëtar i guximshëm

Pasi filloi karrierën e tij si boksier dhe kikboksier tajlandez në moshën 15 vjeçare, Muharrem Hasani ka krijuar një rekord mahnitës në ring gjatë rrugëtimit të tij, i cili e ka bërë atë tre herë kampion bote në kikboks. Luftëtari i guximshëm 36-vjeçar, me kombësi Kosovë-Zvicër, jo vetëm e ka gjetur pasionin e tij, por edhe ka shkëlqyer në të, megjithatë, ai refuzon të heqë këmbën nga gazi pasi zotohet të vazhdojë të përmirësojë talentet e tij dhe të arrijë objektiva të reja. Dhe nëse arritjet e tij në të kaluarën janë diçka për të shkuar, e ardhmja do të jetë shumë e ndritshme për Muharremin.

Arritje të mahnitshme

Në vitin 2000, Muharrem u bë kampion zviceran për juniorë për herë të parë dhe në vitin 2002 fitoi titullin kampion bote për junior në karate. Por, duke dashur një sfidë të re, më pas filloi stërvitjen në kikboks. Në vitin 2004, ai fitoi titullin kampion elitar amator zviceran në kikboksin full contact. Në vitin 2005, Muharremi u fut në sportin profesionist dhe në moshën 20-vjeçare u bë kampion i Evropës në boksin tajlandez, në peshën 95 kg, si dhe vitin e ardhshëm. Në vitin 2007 fitoi titullin kampion ndërkontinental në boksin tajlandez dhe në vitin 2008 fitoi meçin e prestigjit. Në vitin 2009, ai ishte kampioni botëror i Këshillit Botëror të Kikboksit Profesional në boksin tajlandez. Ndërkohë në moshën 28-vjeçare Muharremi mori titullin Zëvendës Kampion Botëror i WKF-së. Në vitin 2014 ai fitoi titullin kampion botëror i WFC në peshën 95 kg.

Por sfida e tij më e madhe erdhi në vitin 2016 me luftën e shumëdëshiruar për titullin e kampionit botëror INF në kategorinë e peshës 95 kg dhe, në të njëjtin vit, një vendim që ai mori rezultoi në themelimin e shoqërisë publike me përgjegjësi HB Inova AG. Muharremi ndihmon 3 vëllezërit e tij për suksesin, krenarinë dhe besnikërinë e tij: Milotin, Mergimin dhe Mendimin.

Rekord mahnitës

Rekordi i Muharremit në ring ka qenë aspak i jashtëzakonshëm – puna e palodhur ka dhënë vërtet rezultat. Nga 56 përballjet e tij, ai ka fituar 51, ndërsa në 28 prej tyre ka arritur KO. Por nuk janë vetëm arritjet e tij në ring që kanë rezultuar të jashtëzakonshme. Përveçse tre herë ka qenë kampion bote në kikboks, ai drejton një shkollë të suksesshme në Zvicër, të quajtur Muki Gym GmbH, si dhe një biznes ndërtimi, me emrin HB Inova AG. Për më tepër, ai synon të rikthehet në ring këtë vit, ku ka të gjitha shanset për të shtuar rekordin e tij mbresëlënës në ring.

 

Follow Muharrem on Instagram @muharremhasani_ or on Facebook at https://www.facebook.com/MuharremHasaniofficial.

STEPHAN RABIMOV

 

 

 

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *