Marrja e Zotit, dikur shkelnin yjet e botës, sot në Ligën e Tretë të Kosovës!
February 6, 2019
0 comments
Share

Marrja e Zotit, dikur shkelnin yjet e botës, sot në Ligën e Tretë të Kosovës!

As budallai nuk e kupton se çfarë po ngjan me sportin me të suksesshëm që kishim në vitet e 70-ta dhe të 80-ta! Boksi ka qenë krenari e të gjithë shqiptarëve. Klubi i boksit Prishtina ka qenë pesë herë kampion i shtetit që nuk ekziston më, Jugosllavia dhe gjashtë herë nënkampion, ndërsa Aziz Salihu kishte fituar medaljen e bronztë olimpike në vitin 1984 në Los Anxhelos, ndërsa Mehmet Bogujevci ka qenë nënkampion bote në vitin 1978, pa llogaritur edhe sukseset tjera të Mehmet Haxhanit, Xhevdet Pecit, Nazif Gashit, Fatmir Makollit, Afrim Majancit, Sami Buzollit etj. Dikur shkelnin yjet e botës, ndërsa sot janë të ranguar në kategorizim në kategorinë C apo më mirë t’i themi në Ligën e Tretë të Kosovës! Marrja e Zotit, një sport që shkëlqente dikur, a thua çfarë po ngjan me të? Kriza e thellë financiare, mospuna nëpër klube apo si rrjedhin gjërat? Kategorizimi i sporteve para disa ditëve nga Komiteti Olimpik i Kosovës, boksin e ka rangurar në kategorinë C! Sport që dikur vlonte nga sukseset në ish Jugosllavi, në Evropë e Botë, sot aq prapa ka mbetur, askush se ka të qartë!

KATEGORIZIMI I SPORTEVE 2019

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *