Kosova në Taekwondo kthehet me 9 medalje nga Kampionati Ballkanik
September 18, 2019
0 comments
Share

Kosova në Taekwondo kthehet me 9 medalje nga Kampionati Ballkanik

Ministri në detyrë, i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur në takim fituesit e medaljeve të Taekwandos, në kampionatin ballkanik “Samokov” 2019.Kombëtarja e Kosovës në Taekwondo me grupmosha të ndryshme është kthyer me 9 medalje nga Kampionati Ballkanik, i mbajtur gjatë fundjavës së kaluar në Samokov të Bullgarisë.

Nga 35 garues, nëntë prej tyre u kthyen me medalje. Pjesëmarrës në këtë kampionat ballkanik ishin 653 garues nga 12 shtete pjesëmarrëse.Sportistët të cilët kanë fituar medalje në këtë kampionat janë: Sylejman Vizdiklar, kadet -41kg, medalje e artë, Rejan Tershani, child -52kg, medalje e argjendtë, Elion Agushi, kadet -45kg, medalje e bronztë. Arkton Zekaj, kadet -61kg, medalje e bronztë, Elton Avdullahu, kadet -65kg, medalje e bronztë, Eron Brahimi, junior -68kg, medalje e bronztë, Tringa Krasniqi, senior -57kg, medalje e bronztë, Don Berisha, senior +87kg, medalje e bronztë, Sara Kastrati, senior -46kg, medalje e bronztë.Gjatë këtij takimi ministri, Kujtim Gashi u shpreh se është tejet i lumtur me suksesin e arritur nga këta sportistë në kampionatin ballkanik, transmeton kp.“Është kënaqësi e veçantë të ju pres sot, ku keni sjellë hiç më pak se 9 medalje.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *