Këta janë vëllezërit nga Peja që bota u rri gatitu!
April 19, 2017
0 comments
Share

Këta janë vëllezërit nga Peja që bota u rri gatitu!

Kosova mburret me sportin e xhudos! Xhudoja tani është sport nacional dhe që solli medaljen e parë të artë olimpike nga Lojërat Olimpike – ‘Rio 2016’. Trimëresha që solli medaljen është Majlinda Kelmendi! Vëllezërit Kuka, Agroni e Dritoni, janë nga qyteti piktoresk Peja dhe që bënë mrekullinë me punën e tyre. Dritoni, trajneri më i mirë shqiptar, me punën e tij të palodhshme, profesionale zbuloi dhe formoi elitën botërore dhe sot mburret i gjithë kombi shqiptarë me ta.

Dritoni është edhe përzgjedhës i kombëtares së Kosovës, kurse Agroni është kryetar i Federatës së Xhudos së Kosovës, që kudo që shkojnë kanë respektin dhe e tërë bota u rri gatitu! Rasti më konkret ka qenë viti 2016 kur në midis Rusisë garda ruse qëndrojë gatitu para himnit dhe Flamurit të shtetit të Kosovës. Puna e vëllezërve Kuka dhe superfuqia Majlindë, bëjnë që kudo në botë të lartësohen nga shtetet e ndryshme dhe edhe nga ato që nuk e kanë njohur shtetin tonë. Dritoni dhe Agroni sot janë në Varshavë në pritje të Kampionatit Evropian që fillon nesër dhe kërkojnë medalje të radhës për shtetin tonë.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *