Karateistët shqiptarë nga Maqedonia tregojnë suksese në Kroaci
April 23, 2018
0 comments
Share

Karateistët shqiptarë nga Maqedonia tregojnë suksese në Kroaci

Te shtunen 21.04.2018 ne qytetin hero kroat Vukovar u mbajt turneu tradicional nderkombetar ne karate “VUKOVAR CUP 2018” ku moren pjese rreth 400 sportist nga 4 shtete ballanike. Ne kete event madheshtore Maqedonine dhe Unionin e Karatese Shqiptare ne Maqedoni e perfaqesuan tre klube te karatese, Kushtrimi nga Hasanbegu me 5 sportiste, Rinia Mateç me 6 sportiste si dhe Eldi Kan nga Shkupi me 5 sportiste, nen organizim te sekretarit te UKShM z. Aljko idrizi.
-Klubi i karatese Kushtrimi nga Hasanbegu rrembeu 6 medalje. Me medalje ari u stolosen Emir Ramadani ne kategorine U12 -42kg, Rudina Aliu ne U14 -50kg dhe Xhejlane Jahiu U14 -55 kg gjitha ne disciplinen kumite, me argjent u stolisen Azra Abdullahu ne kategorine Juniore +54 kg ne kumite dhe Medin Dema ne kata kadet dhe me bronze u stolise ne kata tek Junioret.
-Klubi i Karatese Rinia Mateç rembeu 7 madalje, ku kishim 7 finalist, prej të cilëve 6 vende të para dhe 1 vend të dytë.
1.Fisnik Shaqiri vendin e parë (pioner)
2.Arsim Abdullai vendin e parë (pioner)
3.Nedim Shaqiri vendi dytë (pioner)
4.Nejazi Bakiji vendi parë ( kadet)
5.Omer Musliji vendi parë (kadet)
6.Nejazi Hamidi vendi parë (Junior)
7.Omer Musliji vendi parë ( junior)
-K.K. Eldi-Kan nga Shkupi me 5 garued dhe ariti te fitoj medalje ne dy diciplina (kata dhe lufte).
Kater vende te para dhe kupa
Nje vend te dyt
Tre vende te treta
Me vende te para u stolisen: Dardan Dinarica , Andi Limani ,Nuredin OSmani, Mugni Sela ,Osman Cajani
Vendi i dyt : Dardan Dinarica
Me vende te treta :Mugni Sela , Osman Cajani , Nuredin Osmani.
-Duhet potencuar edhe pjesmarja e referit nga Kushtrimi z. Samir Saliu i cili pa gabime dhe me shum sukses ndajti drejtesine ne kete turne.
-Ishte nji turne mjaft i mir dhe sportistet paraqiten luftera te bukura. Falenderojme organizatorin per mikpritjen qe naj beri si dhe sekretarin e UKShM z. Aljko Idrizi i cili ishte “fajtori” kryesor per kete pjesmarje.
Deklaroi trajneri i klubit z. Irfan Aliu.
-Garuesit tanë treguan një formë shumë tē mirë dhe në cdo xhiro i fituam me lehtësi te gjithē kundërshtarët
Falenderojm Aljko Idrizi i cili ishte bashk me neve ku atje miqt e tij na beren nje mikpritje shum te mirë.
Un si trajner jam shum i kenaqur pas ketyre sukseseve qe arritem dhe shpresojm qe do ta mbajm kete tempo, dhe poashtu me krenari te denje garuesit tanë përfaqesuam vendin tonë.
Kurse në mes jav 3 garuesit tanē do të udhëtojnë me reprezentazionin e Maqedonisē per në kampionatin ballkanik i cili mbahet në Beograd. Deklaroj trajneri i Rinia Mateç z. Seful Osmani.
– z. Selim Dinarica trajner i K.K. Eldi Kan deklaroi se ishte shum i kenaqur nga mirpritja e organizatoreve dhe rezultati, kurse publikisht falenderoj sekretarin e UKShM z. Aljko Idrizin per inicijativen dhe organizimin e keti udhtimi.
– Kur arritem ne Vukovar, ishim ngrohte te mirpritur nga organizatoret e K.K. Vukovar ’91 ne krya me z. Rubçiq dhe z. Jukiq, te cilit publikisht i falenderojme. Se pari u vendosem ne hotel dhe pastaj i vizituam vendet historike te keti qyteti legjendar. Se pari ishim ne vendin e quajtur Ovçara ku eshte bere masakra e dyte me madhesi ne Evrope, pas Srebrenices, pastaj i vizituam varezat e deshmorve dhe ku vendosem lule ne varezat, ne ate vareza pushojne edhe shum shqiptare qe e dhane jeten per ate vend, pastaj vizituam kazermen dhe shkurtimosht sportistet u njoftuan me liften qe u zhvillua ne Vukovar ne vitin 1991. Nxenesit e kishin te siguruar ushqimin dhe fjetjen ne, me ne fund na gezuan edhe me rezultat dhe me dinjitet i perfaqesuan shqiptaret nga Maqedonia. Deklaroj iniciatori dhe udheheqesi i sportisteve, sekretari i UKShM z. Aljko Idrizi.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *