Kampionati Ballkanik i mundjes, dëmtohet Leonardo Frrokaj, Spahiu: Mundësi jashtë rrezikut për jetën
November 9, 2017
0 comments
Share

Kampionati Ballkanik i mundjes, dëmtohet Leonardo Frrokaj, Spahiu: Mundësi jashtë rrezikut për jetën

Mundësi i ekipit Kombëtar 17 vjeçari Leonardo Frrokaj, ka pësuar një dëmtim të rëndë gjatë pjesëmarrjes në Kampionatin Ballkanik të mundjes për të rinj U-17, që po zhvillohet  Murksa Sobota në Slloveni.  Mundësi shqiptar ka pësuar dëmtim në garën  e tretë, ku konkuronte për medaljen e bronxit në këtë kampionat, por gjërat kanë shkuar keq, pasi talenti Leonardo Frrokaj ka pësuar një dëtmim në verterbrat e shtyllës kurrizore, duke mbetur pa ndienja në tapet.

Menjëherë është bërë transportimi i tij me helikopter në një spital të specializuar në Slloveni, ku mësohet se po merr trajtimin mjekësor nën kujdesin e mjekëve slloven. TeleSport zhvilloi një lidhje telefonike me Sekretarin e Federatës Shqiptare të Mundjes, Çim Spahiu, për të mësuar më shumë rreth gjendjes shëdetësore të sportistit shqiptar.

“Gjatë ndeshjes ka bërë një kapje që i ka kushtuar dëmtimin, në kollonë. Vertebra e dytë dhe e tretë kanë pasur një spostim. Në këto kushte është ndërprerë ndeshja dhe ai gjendet në spital tani. Është në gjendje të rëndë, por e ka kaluar rrezikun për jetën”- është shprehur Çim Spahiu.

Numri dy i Federatës pohon se gjendja shëndetësore e mundësit është e mirë,  sipas komunikimeve me Federatën Sllovene të mundjes, ndonëse dëmtimi i sportistit është kritik.

“Martin Biba, Presidenti ka qenë prezent atje, ka qenë prezent dhe babai i djalit. Ky është Kampionati Ballkanik për Kadet. Leonardo ka fituar ndeshjen e parë dhe të dytën dhe zhvillonte ndeshjen e tretë, në këto kushte u dëmtua. Situata është jashtë rrezikut sipas mjekëve.

E kanë çuar në një spital të specializuar në Slloveni, e kanë transportuar me helikopter. Ka bërë një ndërhyrje dhe tani është gjendje e qetë, sipas gjithë komunikimeve që kemi ne”-thekson Sekretari i Federatës Shqiptare të Mundjes Çim Spahiu.

Leonardo Frrokaj është një nga mundësit e talentuar shqiptar, vetëm pak javë më parë ai u shpall kampion i vendit në stilin greko-romak, në peshën 63 kg. Shqipëria merrte pjesë me pesë mundës në Kampionatin Ballkanik të mundjes për të rinj, që zhvillohet në Slloveni.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *