Ka ndërruar jetë kampioni i parë me ngjyrë
January 20, 2020
0 comments
Share

Ka ndërruar jetë kampioni i parë me ngjyrë

Peter Mathebula kishte shkruar histori në vitin 1980, pasi e mposhti Tae-Shik Kim për t’u shpallur kështu kampion në WBA për peshat e lehta në Los Angeles.

Mathebula ishte i shtrirë në spital prej javësh, derisa motra e tij Dianah Tlhale ka zbuluar se gjendja e tij ishte përkeqësuar në ditët e fundit.

“Ai kishte kohë që ishte në spital, ndërsa në ditët e fundit iu përkeqësua gjendja. Peter ndërroi jetë në spitalin Leratong të shtunën në mbrëmje”, ka thënë ajo.

Triumfi në vitin 1980 ishte momenti i tij më i mirë në karrierë, duke fituar kështu tifozë në mbarë botën, por veçanërisht në vendlindjen e tij, në Afrikën e Jugut.

Mathebulla ishte pensionuar nga boksi në moshën 31-vjeçar, për t’u bërë më pas trajner dhe ka inspiruar shumë afrikanë që të merren me boks.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *