JA SI DO TE ISHTE MODELI I NJE DIETE TE SHENDETSHME 7 DITORE, PER RENIE NE PESHE
May 14, 2020
0 comments
Share

JA SI DO TE ISHTE MODELI I NJE DIETE TE SHENDETSHME 7 DITORE, PER RENIE NE PESHE

A SI DO TE ISHTE MODELI I NJE DIETE TE SHENDETSHME 7 DITORE, PER RENIE NE PESHE – TAF

A jeni gati te humbisni ca peshe ne 7 dite? Synoni per jo me pak se 1300 kalori ne dite (ose rregullojeni si t’ju pershtatet me mire) me kete diete te shendetshme 7 ditore per renie ne peshe.

Nje diete e mire 7 ditore eshte ajo qe ju kenaq, ju mban te ngopur dhe ju lejon te humbisni ne peshe. Kjo do te thote qe ju do te evitoni konsumimin e kalorive boshe dhe t’i zevendesoni ato me “karbohidrate te mira”, ushqime te pasura me fibra dhe ushqime organike per te marre vitaminat e nevojshme dhe lendet ushqyese qe trupi ka nevoje. Llogaritini kalorite me zgjuarsi.

Filloni duke llogaritur sa kalori ju mund te hiqni me menyre te sigurte nga dieta juaj. Do te ishte nje ide e mire nese kjo llogari do te dilte tek pak me shume se 1300 kalori, kjo ne varesi te peshes suaj dhe stervitjes. Sa me shume te sterviteni, aq me shume ju duhet te hani (shendetshem sigurisht).

Ju mund te bini ne peshe me kete diete te shendetshme 7-ditore, pa harruar aktivitetin fizik.

E HENE

Mengjesi: Nje portokall, nje filxhan qumesht pa yndyre dhe nje kupe me drithera te pasur me fibra. 

Snack: Nje banane

Dreka: Sandwich me nje kulaç integral (wheat pita bread) me mish te bardhe pule/gjeli, avokado, sallate lettuce, domate dhe majoneze e lehte, se bashku me nje kivi si embelsire.

Snack: Humus me selino


Darka: Gjoks pule i marinuar me limon dhe ereza, i pjekur ne zgare, shoqeruar me oriz basmati integral, ose kuinoa, me brokoli dhe lulelaker.

Keshilla per diten e HENE: Gjithmone konsumo sa me shume fibra ne dieten tende, per te pasur rezultate ne renien ne peshe.

E MARTE

Mengjesi: Nje gote me leng portokalli te shtrydhur, nje veze posh (poached)  mbi nje riske buke integrale dhe gjysem avokado.


Snack: Nje rriske pjeper

Dreke: Nje qofte burger e bere me mish pule/gjeli shoqeruar me sallate lettuce, domate, qepe dhe majoneze e lehte (me pak yndyre)

Snack: Selino me gjalp kikiriku dhe rrush te thate

Darka: Peshk ne zgare apo i pjekur, me kus-kus dhe kunguj

Keshillat e te Martes: Frutat dhe perimet e fresketa nuk do t’ju lene te hani shume.

E MERKURE

Mengjesi: Nje filxhan kafe dhe biskote integrale (oatmeal) shoqeruar me molle dhe kanelle.


Snack: Nje kanaçe me pesh ton, miser dhe krakers integrale.

Dreka: Nje tas me supe domateje dhe gjysem pite integrale, shoqeruar me biftek te pjekur, sallate lettuce, domate dhe mustarde.

Snack: Nje tas me perime te fresketa (karrota te vogla, selino, kastravec)

Darka: Gjoks pule i marinuar me mjalte dhe limon, shoqeruar me oriz te kafte dhe asparage.

Keshilla e te Merkures: Kafja largon nepsin tuaj.

E ENJTE

Mengjesi: Fruta te fresketa pylli te bera smoothie, me kos, ose qumesht pa yndyre si dhe fara kungulli, luledielli dhe kia.

Snack: Nje banane

Dreka: Sallate me laker te zeze (kale), avokado, karrota, majdanoz, fasule bishtaje dhe marinim sallate (dressing) me permbajtje xinxefilli (ginger)

Snack: Nje rriske djath kackavall dhe nje molle jeshile


Darka: Supe me salçiçe, spinaq dhe thjerreza dhe buke integrale me fara.

Keshilla e te Enjtes: Eshte ide e mire t’i perfshish farat ne çdo lloj gatimi.

E PREMTE

Mengjesi: Nje gote me leng portokalli te shtrydhur, kos pa yndyre, ose me pak yndyre dhe me pak mjalte.

Snack: Nje tas (nje dore) boronica (blueberries)

Dreka: Mish vici, spinaq dhe djath Gorgonzola te bera sandwich ne nje kulaç integral (pita bread).


Snack: Nje racion fruta te thata (arra, lajthi, bajame etj) si dhe fara te ndryshme.

Darka: Sallate Greke me mish pule, djath i bardhe (ose feta) dhe ullinj.

Keshillat e te premtes: Proteinat ju ndihmojne ta mbani uljen ne peshe nen kontroll dhe t’ju mbajne me te ngopur)

E SHTUNE

Mengjesi: Nje gote qumesht pa yndyre dhe nje grapefruit (Qitro)

Snack: Nje rriske bostan/pjeper


Dreka: Sallate Cesar me gjethe lettuce, djath parmigian, kuadrate buke te pjekur dhe disa feta mish pule (gjoks)

Snack: Nje panine gruri (baguette) e mbushur me djath dhe domate.

Darka: Mish pule me noddles dhe karrota

Keshilla e te Shtunes: E fresketa eshte gjithmone me e mire se e ngrira, apo e konservuara, kur behet fjale per sasine e kripes.

E DIEL

Mengjesi: Nje gote leng natyral (i shtrydhur) molle, Nje rriske buke gruri e thekur e lyer me gjalp bajame ose kikiriku si dhe nje cope djath.

Snack: Kos i skremuar

Dreka: Sandwich me peshk ton, ne buke integrale, me domate dhe majoneze te lehte.

Snack: Rrisk te gjata kastraveci dhe karrotash me humus

Darka: Supe me mish derri, laker te zeze (kale) dhe fasule te bardhe, shoqeruar me buke gruri.

Keshilla e te Dieles: Zevendesoni ushqimet junk dhe fast food me ato te fresketa dhe organike.

Pjesa me argetuese e kesaj diete 7 ditore eshte se ju mund ta ndryshoni e pershtatni ate me lehtesi, duke vendosur ushqimet tuaja te preferuara, te cilat u korrespondojne proteinave, lendeve ushqyese, karbohidrateve dhe kalorive qe ju nevojitni. Kjo e ben dieten me te kenaqshme. Shume prej ketyre ushqimeve mund te pergatiten ne shtepi, si djathi, kosi, humusi, apo majoneza, pa pasur nevoje t’i blesh.

Kini parasysh se nutricionistet profesioniste rekomandojne nje regjim ushtrimesh fizike, te pakten 150 ore ne jave. Kjo do te thote, qe ju perveçse te ndiqni dieten duhet edhe te ushtroheni, ne menyre qe te shihni rezultate, pasi te bazohesh vetem ne kete diete do te jete e pamundur.

Provoni te beni te pakten 30 minuta ushtrime ne dite, 5 dite ne jave, per te pasur nje rezultat te kenaqshem ne vetem 7 dite.

 

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *