JA CILAT JANE 10 LLOJET E PROTEINAVE SUPLEMENT
May 10, 2017
0 comments
Share

JA CILAT JANE 10 LLOJET E PROTEINAVE SUPLEMENT

Gjate dekades se fundit, kerkuesit kane theksuar faktin se, te rrisesh shkallen e metabolizmit tuaj duhet te hani, Jo te mbani diete. Kerkuesit kane zbuluar gjithashtu se si disa lloj ushqimesh te veçanta dhe kombinimi mund te rrisnin aftesine tuaj per te djegur yndyrnat.

Nje makronutrient i veçante, i quajtur Proteine eshte zbuluar te kete aftesine e rritjes se shkalles se metabolizmit dhe ndihmon ne renien e peshe. Ne fakt, nje vakt i pasur me proteina mund ta rrise metabolizmin 25% mbi normalen, me krahasim me 5% qe ofron nje vakt i pasur me karbohidrate.

Proteinat gjithashtu parandalojne depozitimin e yndyrnave, duke kundershtuar veprimet e insulines per grumbullimin e yndyrnave, nepermjet stimulimit te hormonit glucagon, i cili inkurajon djegien e acideve dhjamore.

Nderkohe qe ekzistojne proteina ne lloje e forma nga me te ndryshmet, ato te gjitha kane benefite si nga ana e vlerave ushqyese, ashtu edhe per renien ne peshe. Perdorimi i tyre varet nga qellimi juaj.

Me poshte po ju japim nje liste te llojeve e formave te ndryshme te proteinave:

1. WHEY PROTEINE

Proteina e standartit te arte, whey (hirra) eshte pergjithesisht e perbere nga 20% qumesht. Whey eshte nje Proteine qe çlirohet shpejt, duke e mbushur sistemin e qarkullimit te gjakut me aminoacide, zakonisht brenda 45 minutave. Eshte shume e mire, per nje rekuperim dhe riparim te shpejte te indeve muskulore, pas stervitjes.

2. CASEIN PROTEIN

Caseina perben afersisht 80% te proteinave ne qumeshtin e lopes. E njohur si proteine qe çlirohet me kohen, ajo formon nje lloj xheli ne stomak. Kjo shkakton çlirimin e aminoacideve, per nje periudhe te caktuar kohore (deri ne 7 ore). Shume e mire si nje proteine per te vepruar gjate kohes se gjumit, kur trupi nuk po merr asnje lloj ushqyesi tjeter, ose ndermjet vakteve.

3. PEA PROTEIN (proteine nga bizelet)

Konsiderohet me cilesi te dobet ne lidhje me riparimin e muskujve. Megjithate, nese kombinohet me ushqime te tjera bimore, perben nje burim proteine me te kompletuar.

4. HEMP PROTEIN (Kerp – ose Cannabis Sativa ne latinisht)

Permban te gjitha llojet e njohura te aminoacideve. Kjo proteine vegjetariane eshte me shume biologjikisht e disponueshme per perdorim nga indet njerezore, ne krahasim me proteinen e sojes dhe siguron nje raport 3:1 te Omega 3 me Omega 6 acide dhjamore, te cilat kane aftesi anti-inflamatore dhe djegie yndyrnash.

5. SOY PROTEIN (Proteine nga soja)

Nje proteine e kompletuar, qe per shkak te permbajtjes se isoflavon-it, perdoret gjithashtu edhe per te lehtesuar disa shqetesime femerore si (zjarrmi, cikli menstrual). Studimet tregojne se soja eshte mjaft efektive per te parandaluar, ruajtur dhe riparuar indet muskulore, ashtu si Whey proteine.

 

6. WHEY ISOLATE (whey e paster)

Whey isolate (hirra e paster) perbehet nga 90-96% proteine, permban sasi te vogla laktoze dhe virtualisht aspak yndyre. Hirra e paster konsiderohet te jete biologjikisht superiore nga ato te koncentruarat, per shkak te vleres se larte biologjike dhe perberjes se proteines se paster.

7. HYDROLYSATES (Proteine e hidrolizuar)

Keto proteina kane kaluar permes proçesit te hidrolizes, nje proçes qe copeton dhe ndan proteinat ne aminoacide te ndryshme, si fraksione te vogla. Ky proçes ndihmon ne nje tretje dhe asimilim me te mire te proteinave.

8. EGG PROTEIN (Proteine nga vezet)

Nje burim i pasur me aminoacide dhe me nje vlere biologjike te madhe. Ka nje vlere tretjeje prej 97%, qe do te thote se 97% e tij thithet si aminoacide. Kjo e lehteson sintezen e proteines se muskulit te ri.

9. TE KONCENTUARAT (concentrate)

PROTEINAT e koncenturara kalojne neper fazen fillestare te proçesimit te proteines dhe ne pergjithesi permbajne 70-85% proteine. Konsiderohet inferiore ne krahasim me proteinat e pastra (whey isolate), kjo edhe per shkak te perberjes me te larte te yndyres dhe laktozes.

10. RICE PROTEIN (proteine nga orizi)

Nje proteine e nxjerre krejtesisht nga orizi i kafte (integral). Eshte antialergjik dhe shume i pershtatshem per vegjetarianet. Ne krahasim me proteinat e tjera me prejardhje bimore, ajo ka nje vlere me te madhe perdorimi (sa mire e perdor trupi konsumin e proteines) dhe biologjike.

SHTONI NE MAKSIMUM POTENCIALIN TUAJ

Nga natyra, ju jeni nje makineri perfekte dhe e pandalshme, e afte per te kthyer, ruajtur dhe perdorur sasi te pafund energjie. Kerkuesit tashme e dine se permes kesaj rrjedhe dinamike energjie, ju mund te kontrolloni peshen permes kombinimit te ushqimeve te ndryshme dhe burimeve si proteina. Megjithate, per te bere kete, ju duhet te planifikoni vaktet dhe rutinen tuaj stervitore per te maksimizuar potencialin ne djegien e dhjamrave.

Psh: Kerkuesit ne Universitetin e Mynihut ne Gjermani kane treguar se koha e ngrenies, perberja dietike dhe stervitja influencojne metabolizmin post-stervitje. Studimet e ndjekura ne Universitetin e Kalifornise ne Berkeley, treguan se trupi me se shumeti perdor yndyrnat si karburant gjate te ushtruarit me intesitet nen 65% te aftesine maksimale.

Perveç kesaj, personat obeze, te cilet u sterviten ne menyre te moderuar per 30 minuta konsumuan vakte me nivel te larte proteinash, po ashtu edhe me karbohidrate. Vakti me nivel te larte karbohidratesh frenoi çlirimin e yndryrnave pas stervitjes, nderkohe qe vakti me nivel te larte proteinash ndihmoi ne djegien e dhjamrave. Gjithashtu, kerkuesit, gjeten se nese konsumoheshin karbohidrate 2 ore para stervitjes, djegia e yndyrnave ne fazen post-stervitje do te ishte e zbatueshme, nese pas stervitjes konsumohej vakt me nivel te larte proteinash.

E si perfundim? Per te shtuar ne maksimum potencialin tuaj ne djegien e yndrynave, konsumoni nje vakt me më shume proteina dhe më pak karbohidrate pas stervitjes. Kjo do te ndeze metabolizmin tuaj dhe do te ndihmoje ne kthimin e glycogenit ne melçi dhe muskuj per energji dhe ndihmon ne riparimin e indeve muskulore dhe uljen e perqindjes dhjamore.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *