Ilir Latifi fton kampionin e dyfishtë të botës në duel për titull
July 17, 2018
0 comments
Share

Ilir Latifi fton kampionin e dyfishtë të botës në duel për titull

Pasi mposhti Stipe Miocic në UFC-226 dhe u bë kampion bote në peshën e rëndë, ndërkohë që mban edhe titullin kampion te peshës “light heavyweight”, sportisti Daniel Cormier ka shumë kërkesa nga sportistë që duelojnë në të dyja peshat. Yel Romero ishte i pariu që sfidoi Cormier e më pas edhe Alexander Gustafson e Jon Jones, pa harruar edhe Brock Lesnar, që do të rikthehet në kafaz pas dy vitesh. Apo edhe vetë Miocic, që ka kërkuar revanshin. Por tashmë në listën e gjatë ta kandidatëve është edhe Ilir Latifi, aktualisht nr.4 në botë në peshën “light heavyweight”, që ka ftuar Cormier të mbrojë titullin e këtij divizioni ndaj tij.

Në një mesazh në faeqn e tij zyrtare në “Instagram”, sportisti me origjinë shqiptar shkruan: “Zotëria kampion i dy peshave. Le t’u japin fansave duelin më të bukur të munshëm në peshën “light heavyweight”. Unë jam i vetmi në këtë divizion që kam fituar 5 nga 6 duelet e fundit, 3 me KO, një me “submission” të gjithë në raundin e parë. Jam një nga sportistët më aktivë në këtë divizion, ndaj le të duelojmë së bashku”, thotë Latifi.

Më tej, sportisti më nënshtetësi suedeze shkruan: “Vetë e ke pranuar që Latifi është sportisti më i fortë me të cilin jam stërvitur. Të dy e dimë që kjo përballje do të ishte një duel i madh në divizionin tonë. Unë mund të të mposht, duke të të treguar tapetin. Le të organizojmë këtë sfidë në Nju Jork, le ta realizojmë atë”.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *