Franca legalizon artet marciale mikse, nga 1 janari UFC zbarkon në Paris
June 27, 2019
0 comments
Share

Franca legalizon artet marciale mikse, nga 1 janari UFC zbarkon në Paris

Nga 1 janari 2020, sporti i arteve marciale mikse do të legalizohet edhe në Francë. Çka do të thotë se aty mund të zhvillohen zyrtarisht evente të UFC-së, si në nivel amator ashtu dhe diletantësh.

Më në fund edhe francezët do të kenë mundësi të shohin kampionët e kafazit nga afër, që duelojnë mes tyre në “octagon”. Franca e kishte të ndaluar me ligj zhvillimin e dueleve të MMA-së në këtë vend, por tashmë situata ka ndryshuar.

Për Dana White dhe UFC-në një mundësi e artë për të zhvilluara evente të mëdha në Paris, një qytet me 2 milionë banorë, i dytë në Europë me më shumë turista pas Londrës. Franca ka një kampion bote, Francis Ngannou, i shprehur i gatshëm të duelojë në vendin e tij.

Një duel nën hijen e Kullës Eifel….

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *