“Europiani”, Rumania e Gjeorgjia “zëvendësojnë” Shqipërinë
January 23, 2018
0 comments
Share

“Europiani”, Rumania e Gjeorgjia “zëvendësojnë” Shqipërinë

Rasti i dopingut dhe tërheqja nga organizimi i kampionatit europian të peshëngritjes në Shqipëri ka shqetësuar edhe Federatën Ndërkombëtare të Peshëngritjes.

Hasan Akkus, Sekretari i Përgjithshëm i kësaj federate komenton situatën e krijuar.

“Kishte një reagim të fortë publik dhe nga media në Shqipëri pas skandalit të dopingut, aq sa të gjithë u dorëhoqën. Praktikisht, sot në Shqipëri nuk ka një federatë të peshëngritjes dhe s’ka kush të organizojë Kampionatin Europian. Ky është një problem i papritur dhe shumë serioz për Federatën Europiane të Peshëngritjes”, thotë ai.

Për organizimin e këtij kampionati përfliten dy vende, Rumania dhe Gjeorgjia dhe një vendim duhet marrë sa më parë, pasi koha nuk pret.

“Është një situatë e vështirë, por nëse mund të ndihmojmë peshëngritjen europiane, ne do ta bëjmë këtë”, deklaroi Alex Padure, Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Rumune të Peshëngritjes.

Ndërkohë, federata gjeorgjiane njoftoi se do të zhvillojë një mbledhje ditën e martë për të diskutuar mundësinë e organizimit të këtij europiani.

Për momentin këto dy vende janë më të përfolurat, por nuk përjashtohen të tjera kandidatura në ditët në vijim.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *