Berat Jakupi me medalje evropiane siguron penzion si dhe kualifikohet ne LO
May 4, 2017
0 comments
Share

Berat Jakupi me medalje evropiane siguron penzion si dhe kualifikohet ne LO

Sipas analizave të Arena Ring, Berat Jakupi, nëse arrin të fiton titullin kampion evrope tëk seniorët ai do të siguroj edhe penzionin shtetëror që është me ligj, ndërkohë që do te siguron edhe pjesëmarjen në Lojërat Olimpike të 2020 që zhvillohehen në Tokio. Këtë e konfirmon edhe trajneri i reprezentacionit të Maqedonisë në karate dhe ish trajneri I Beratit, Arlind Hysenini. Po penzionin sipas të gjitha gjasave duhet të jetë i sigurt nëse arrihet medalja e artë, por ai do te siguroj edhe pjesëmarjen në Lojërat Olimpike”, tha Hyseini per Arena Ring. Ndryshe, sipas ligjit për sport në sportet tjera luftarake pension merret deri ne vendin e tretë, por për shkak se karateja është sport i ri në Olimpijad kjo mbetet të shihet se si do regullohet.  Cekim se ne finale më 6 maj do të takohet me turkun, Ugur Aktas.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *