Amnesty International reagon pas lajmit që dueli Joshua – Ruiz do të zhvillohet në Arabinë Saudite
August 12, 2019
0 comments
Share

Amnesty International reagon pas lajmit që dueli Joshua – Ruiz do të zhvillohet në Arabinë Saudite

Amnesty International ka reaguar ndaj vendimit që rimeçi ndërmjet Anthony Joshua dhe Andy Ruiz Jr të zhvillohet në Arabinë Saudite, duke përmendur shkeljen e të drejtave njerëzore, vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi dhe luftën në Jemen.

Rimeçi për titujt e unifikuar të botës do të zhvillohet në Diriyah në periferi të kryeqytetit Riad më 7 dhjetor, ndërsa është miratuar të premten nga IBF, WBA dhe WBO.

Pas duelit në Madison Square Garden të New Yorkut më 1 qershor, ku AJ i humbi titujt, pritej që rimeçi të zhvillohej në Cardiff, mirëpo është vendosur për një vend neutral.

 

Porse kreu i Amnesty International në Britani të Madhe, Felix Jakens, ka kërkuar nga Joshua që të informohet për situatën e të drejtave njerëzore dhe të flasë për të dhënat në lidhje me të drejtat njerëzore në Arabinë Saudite.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *