AJ – Fury, kush do ta pushtojë botën e boksit sipas ekspertëve?
January 5, 2021
0 comments
Share

AJ – Fury, kush do ta pushtojë botën e boksit sipas ekspertëve?

Anthony Joshua kundër Tyson Furyt pritet të ketë vëmendjen më të madhe për vitin 2021, në rast se arrihet marrëveshja zyrtare që të boksojnë mes tyre.

Ekspertët e boksit kanë analizuar të dy boksierët dhe se kund mund të triumfojë në duelin që do e përcaktonte më të mirin në botë.

Në këtë meç janë në pyetje të gjithë titujt e peshave të rënda, me dyshen britanike që i kanë nën pronësi.

Por, kush do të fitojë titujt si WBC, WBA, IBF dhe WBO? Ekspertët e Sky Sport i analizojnë rrethanat:

Carl Froch

Unë mendoj se mënyra e vetme që Anthony Joshua mund të fitojë këtë luftë është ndalja. Ai nuk mund ta kalojë Fury, i cili është shumë i mirë në distancë. Ai hedh grushte nga të gjitha këndet dhe është shumë vështirë.

Por, Joshua është një medalist i artë olimpik me baza të forta dhe ai ka goditje të kombinuara me agresion të vërtetë. Nëse ai prodhon të njëjtin instinkt përfundimi që është treguar në luftimet e kaluara, atëherë ai mund ta mundë Furyn.

Adam Smith

Është meçi më i madh në një nivel që tifozët, luftëtarët dhe të gjithë duan ta shohin. Besoj se do të ndodhë në një moment në vitin 2021. Kush fiton? Ky është debati i madh.

Tyson Fury u bë favoriti pas shkatërrimit të Deontay Wilderit, por Anthony Joshua ka krijuar disa mendime pas mënyrës se si ai mposhti Kubrat Pulevin. Ajo që më pëlqente nga AJ ishte fakti që ai ndërthuri aftësitë dhe fuqinë së bashku, sepse ai do të ketë nevojë për atë fuqi nëse do të ndalë aftësinë e shkëlqyeshme të boksit të Tyson Furyt.

Johnny Nelson

AJ fiton me ndërprerje të vonë. AJ ka atë fuqi të papërpunuar që do ta bëjë Tyson Furyn të mendojë për boksin e tij më shumë sesa ta rrahë atë. Por, unë besoj se Joshua do të boksojë shumë më mirë në këtë luftë sesa njerëzit e presin.

Matthew Macklin

Unë mendoj se Fury fiton me pikë. Nuk besoj se ai do të provojë të njëjtën taktikë agresive që tregoi kundër Wilderit. AJ është një luftëtar shumë më i mirë se Wilder. Ai mbase nuk e godet aq fort me një grusht, por përsëri godet mjaftueshëm.

Dave Coldwell

Është një pyetje shumë e vështirë për t’u përgjigjur, sepse AJ është duke u përmirësuar gjatë gjithë kohës. Do të flasim edhe për disa muaj të tjerë, përvojën e luftës me Kubrat Pulev dhe kjo do ta bëjë atë një luftëtar më të mirë.

Fury, duke shkuar përpara në revanshin e Wilderit, ai bëri gjëra që ishin të reja për të atë, dhe ai do të jetë edhe më i mirë. Unë mund të shoh se dueli do dalë barazim.

Andy Clarke

Nëse ata luftojnë më tej, atëherë Fury fiton dhe unë mendoj se ai fiton në pikë. Fury është mjaft i mirë që ai do të jetë në gjendje të përpunojë mënyrën më efikase për të bërë çdo luftë të caktuar. Në ripërballje me Wilderin, ai mendoi, “Unë mund të kisha bërë më shumë në takimin e parë, mund ta kisha shkelur”. Herën e dytë, kjo është ajo që bëri.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *