Archive

Të shtunën në Shkup do të zhvillohet kampionati i Maqedonisë në Karate ku medalistet do të marrin vizën për kampionatin ballkanik që do të zhvillohet nga 30 nëntori në Dubrovnik të Kroacisë. Njëra prej atyre që pret titullin  është edhe

Presidenti i Federatës se Mundjes  se Kosovës , Naim Muja dhe sekretari gjeneral  i FMK-s, Genc Fazlija  sot janë takuar  me Kim Heidemann  dhe Tyler Tomprins  të Organizatës “Alliance Global Solutions” nga Lowa e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Tema

Palestra më e madhe në Kosovë, që zë mbi 6 mijë shikues, që nga koha kur u dogj, pra në vitet e pasluftës, as që është rinovuar. Kjo është palestra në Qendrën e Rinisë dhe të Sportit në Prishtinë. “Kjo

Një tjetër javë kur xhudistët tanë mund të na sjellin medalje. Këtë herë, Kombëtarja e Kosovës do të marrë pjesë në Grand Prixin, që mbahet në Hagë të Holandës, prej sot (e premte) deri të dielën. Kosova do të përfaqësohet

Kamer Maloku djaloshi shqiptar i cili me sukses po paraqitet në ringun ndërkombëtar më 1 dhjetor do të ketë edhe një ndeshje interesante në karrierën e tij, pasi do të ndeshet për titull internacional WBF dhe njëkohësisht do ta mbroj

Në stadiumin Olimpik në Athinë “George Stephanopoulos” më 16 mars 2019 do të zhvillohet një eveniment i madh i sporteve luftarake “Open Championship”, ku do të paraqitet edhe kikboksieri i njohur shqiptar, Adrian Suli nga “DP ELEFSIS” I cili do

Vitet e fundit janë shtuar shumë informacionet konfuze rreth karbohidrateve, duke bërë që shumë njerëz të besojnë se ato janë shkaku i vërtetë i shtimin në peshë, në botën Perëndimore. Por, si mund të jetë e vërtetë një gjë e

Por, sa ndikon alkoli qe konsumojme ne shendetin dhe performancen tone fizike? Le ta shohim: Alkoli çon në humbjen e ujit duke ulur prodhimin e hormonit anti-diuretik, të quajtur vasopressin. Vasopressini zakonisht vepron tek melçia, duke koncentruar urinën përmes ri-përthithjes së ujit

Pjesa e barkut eshte pjesa e parë ku bie në sy pesha që shtojmë dhe për fat të keq një nga pjesët më të vështira për të hequr shtresat e dhjamit. Kripa, ushqimet e përpunuara e sheqeri të gjitha këto

Nje numer i madh pijesh energjike te cilat permbajne kafeinë pretendojne se permiresojne disa aspekte te performances, si: vigjilencen, rezistencen (qendrueshmerine), apo perqendrimin gjate ushtrimeve. Mekanizmi ekzakt nuk eshte i qarte, por thuhet se kafeina në dozat 1-3mg per kg