Archive

Sportistja polake e arteve marciale mikse Joanna Jedrzejczyk është gati për duelin ndaj Rose Namajunas që do të zhvillojë më 7 prill në Nju Jork, në eventin e UFC-223, sfidë e vlefshme për titullin kampion bote në peshën “strawweight”. Polakja

Boksieri nga Zelanda e Re, Joseph Parker, ka deklaruar sot se pretendon të marrë titujt kampionë bote në peshat e rënda më 31 mars, kur në Kardif do të duelojë ndaj britanikut Anthony Joshua. Të dy boksierët janë të pamposhtur

Boksieri kosovar por që jeton dhe stërvitet në Gjermani, Elvis Hetemi, dje ka nënshkruar me ekipin e njohur SES Boxing nga Magdeburgu. Ndërkohë që ai menjëherë ka zbuluar edhe ndeshjen e tij të ardhshme në boksin profesionist edhe atë me

Vëllezërit Avdylaj sivjet pritet të kenë disa ndeshje, kështu Dardani më 19 maj do të ngjitet në ring në Austri , kurse në të njëjtën mbrëmje do të ndeshet edhe Hekurani me Markus Ehrenhofer, po në të njejtit spektakël “Heroes

Talenti kosovar Albin Limani, që jeton dhe ushtron në Bernë të Zvicrës po vazhdon të tregon kualitetin e tij në ring. Ashtu ishte edhe në ndeshjet kualifikuese për kampion të Zvicrës ku në fundjavë shkatërroi kundërshtarin e tij, Joel Dittmir.

Gjate fundjavës në Tiranë ka përfunduar turneu mbarkombëtar “Abedin Lame”, për kategoritë junior. Në këtë turne morën pjesë mundësit dhe mundëset më të mira nga gjithë hapësira shqiptare. Kosova fitoi tetë medalje: katër te meshkujt dhe katër te femrat. Gani

Jasin Lama (60kg) dhe Lulzim Ismaili (69kg) nuk na kanë dëshpëruar në debitimin e tyre në Kampionatin evropian në boks për boksier deri më 22 vjet që po zhvillohet ne Trgu Jio në Rumoni edhe pse të njejtit humbën. Lama

Berat Jakupi (-84 kg) dhe Mursel Misini (-75 kg) janë shpallur kampion ballkani në Stamboll të Turqisë. Jakupi në finale për senior mposhti malazezin Nikola Malovic me rezultat 6-1, kurse Misini festoi ndaj kosovarit Blodin Pakashtica. Në kampionatin ballkanik marrin

Kampionati evropian në boks në Targu të Rumanisë, zyrtarisht do të nis të dielën kur edhe është parashikuar që të bëhet matja zyrtare e boksierëve pjesëmarrës. Nën drejtimin e trajnerëve Petar Curlinov dhe Faton Salihu janë përzgjedhur boksierët Jasin Lama,

Teksa UFC vazhdon të eksplorojë pistën e promocionit në boks, Dana White mesa duket është interesuar të sjellë në MMA një nga emrat më të mëdhenj të sporteve kombative. Sipas një raporti të Telegraph, White është interesuar të sjellë në