Sot katër vjet nga triumfi historik i Majlinda Kelmendit në Lojërat Olimpike
August 7, 2020
0 comments
Share

Sot katër vjet nga triumfi historik i Majlinda Kelmendit në Lojërat Olimpike

Kanë kaluar tashmë katër vjet ka triumfi historik i Majlinda Kelmendit në Lojërat Olimpike në sportin e xhudos.

Më datë 8 korrik të vitit 2016, Majlinda Kelmendi shkroi emrin e saj me shkronja të arta në historinë e xhudos.

Xhudistja pejane arriti të triumfojë në Lojërat Olimpike të mbajtura në Rio de Janeiro të Brazilit.

Triumfi i Majlinda Kelmendit erdhi në kategorinë deri në 52 kilogramë, ku ishte e papërmbajtshme ndaj kundërshtareve të saj.

Kjo medalje e artë olimpike ishte para në histori të Kosovës dhe vazhdon te mbetet e vetmja.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *