Renditja e boksierëve më të mirë për vitin 2019
January 3, 2020
0 comments
Share

Renditja e boksierëve më të mirë për vitin 2019

Viti që e lamë pas ka sjell shumë befasi në boks, por që më të mirët janë shpërblyer.

Në fillim të vitit 2019, Deontay Wilder dhe Tyson Fury e zhvilluan përballjen që zgjati 12 raunde, por që nuk kishim fitues.

Të dy boksierët u pajtuan më vonë që të kenë një rimeç e që është vendosur të zhvillohet më 22 shkurt të vitit 2020.

Tyson Fury dhe Deontay Wilder (Foto: Harry How/Getty Images/Guliver)

Të dy boksierët nga ajo kohë nuk kanë pësuar humbje dhe po kërkojnë që të jenë më në formë për rimeçin që do ta zhvillojnë në këtë vit.

Nga ana tjetër, më 1 qershor të vitit që lamë pas, Anthony Joshua humbi titujt WBA, WBO, IBF dhe IBO nga Andy Ruiz që shihej se nuk kishte asnjë shans ndaj britanikut.

Momenti i rrëzimit të parë të Joshuas nga Ruiz Jr (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

Meksikano-amerikani e rrëzoi fillimisht AJ në raundin e tretë, për të pësuar më pas nga një rrëzim i tillë që ia shkaktoi britaniku.

Por, e gjitha përfundoi në raundin e shtatë, atëherë edhe kur Ruiz e nokautoi Joshuan për t’i marrë titujt e kampionit të botës.

Mirëpo, dyshja më pas u pajtuan që ta zhvillojnë një rimeç më 7 dhjetor të vitit që lamë pas, derisa britaniku i riktheu të gjithë titujt në brezin e tij, falë fitores me pikë ndaj meksikanit.

Anthony Joshua (Foto: Richard Heathcote/Getty Images/Guliver)

E kur jemi te më të mirët e të gjitha kategorive pa marrë parasysh ku garojnë ata, ka disa befasi në rang listë:

1= Canelo Alvarez

Kategoria: Peshat e mesme

Rekordi: 53 fitore, 1 barazim dhe një humbje – nga 53 fitore, 35 i nga me nokaut

Titujt: Kampion në WBA Super Middleweight

2= Vasiliy Lomachenko

Kategoria: Peshat e lehta

Rekordi: 14(fitore) 1(humbje), 10 Kos (nokaut)

Titujt: WBA, WBO Lightweight

3= Errol Spence Jr

Kategoria: Peshat e mesme e lehtë

Rekordi: 25-0, 21 KOs

Titujt: WBC, IBF Welterweight

4= Terence Crawford

Kategoria: Peshat e mesme e lehtë

Rekordi: 36-0, 27 KOs

Titujt: WBO Welterweight

5= Naoya Inoue

Kategoria: Kategoria shumë e lehtë

Rekordi: 19-0, 16 KOs

Titujt: WBA, IBF Bantamweight

6= Oleksandr Usyk

Kategoria: Peshat e rënda

Rekordi: 17-0, 13 KOs

Titujt: Nuk ka

Oleksandr Usyk (Foto: Richard Heathcote/Getty Images/Guliver)

7= Manny Pacquiao

Kategoria: Peshat e mesme e lehtë

Rekordi: 62-7-2, 39 KOs

Titujt: WBA Super Welterweight

Manny Pacquiao (Foto: Christian Petersen/Getty Images/Guliver)

8= Juan Francisco Estrada

Kategoria: Peshat super të lehta

Rekordi: 40-3, 27 KOs

Titujt: WBC Super Flyweight

9= Gennady Golovkin

Kategoria: Peshat e mesme

Rekordi: 40-1-1, 35 KOs

Titujt: IBO, IBF Middleweight

10= Deontay Wilder

Kategoria: Peshat e rënda

Rekordi: 42-0-1 (41 KOs)

Titujt: WBC Heavyweight.

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *